|   EN

Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego gościło uczestników II etapu konkursu „Czytanie warte zachodu”, którego współorganizatorem jest Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Do gmachu liceum przy ulicy Chopina przyjechało około 50 uczestników z północnej części województwa lubuskiego. Ze względu na dużą liczbę konkursowiczów II etap „Czytania...” odbywał się równolegle w jednej z zielonogórskich szkół – brali w nim udział uczniowie z południa regionu. Z tematami dotyczącymi wyznaczonych wcześniej lektur zmagało się łącznie około 100 osób.

To już szósta edycja konkursu „Czytanie warte zachodu”. Wśród jego najważniejszych celów jest propagowanie czytelnictwa wśród szkolnej młodzieży, ujawnianie talentów i rozwijanie zainteresowań humanistycznych młodych Lubuszan oraz promowanie polskiej literatury współczesnej i twórczości Adama Mickiewicza. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest znajomość 10 utworów literackich wskazanych przez organizatorów. 

W tym roku do I (szkolnego) etapu konkursu przystąpiło 334 uczniów z całego regionu. Do II (wojewódzkiego) etapu zostały zakwalifikowane te osoby, które w I etapie uzyskały co najmniej 70% punktów. Podobnie będzie w trzecim, ostatnim etapie – 29 kwietnia przed komisją konkursową staną ci uczniowie, którzy jutro zdobędą przynajmniej 70% punktów.  

Oto lista lektur obowiązujących w tegorocznym konkursie „Czytanie warte zachodu”:

1.         Adam Mickiewicz, Grażyna;

2.         Magdalena Grzebałkowska, Lód [w:] tejże, 1945, Wojna i pokój;

3.         Jarosław Grzędowicz, Chwila przed deszczem [w:] tegoż, Azyl;

4.         Zbigniew Herbert, Król mrówekPies infernalny [w:] tegoż, Król mrówek;

5.         Leszek Kołakowski, Piękna twarz [w:] tegoż, Bajki różne;

6.         Angelika Kuźniak, Papusza;

7.         Dorota Masłowska, Seriale I, Seriale 2, Słoiki [w:] tejże, Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu;

8.         Małgorzata Musierowicz, Ciotka zgryzotka;

9.         Anna Onichimowska, Dziesięć stron świata;

10.       Maryla Szymiczkowa, Tajemnica domu Helclów.

Organizatorami konkursu są: Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp., Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – Oddział w Gorzowie Wlkp. oraz Akademia im. Jakuba z Paradyża  w Gorzowie Wlkp. i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. VI Konkurs „Czytanie warte zachodu” jest objęty patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.

Wojciech Kuska

zdjęcia: Wojciech Kuska

 

Back to top